Lühendatud väikeettevõte

Raamatupidamise seadusele § 17 lg 1 kohaselt peavad finantsarvestuse korraldamine ja finantsaruandluses kasutatavad arvestuspõhimõtted ning informatsiooni esitusviis olema kooskõlas käesolevas seaduses sätestatud nõuetega. Raamatupidamise aruandeid on lubatud koostada Eesti äriühingutel, lähtudes rahvusvahelistest finantsaruandluse standarditest (IFRS) või Eesti finantsaruandluse standardist (EFS), sest raamistike omavaheline segamine pole lubatud.

Eesti finantsaruandluse standard on finantsarvestuses järgitav terviklik ja ühtne reeglite kogum, mis määrab raamatupidamisaruannete koostamisel kasutatavad arvestuspõhimõtted ja esituslaadi ning selle standardi kohaselt raamatupidamise aastaaruande koostamisel tuleb lähtuda eelkõige raamatupidamise seadusest ja Raamatupidamise Toimkonna juhenditest. Vastavalt raamatupidamise seadusele § 11 lõige 1-le on raamatupidamiskohustuslane kohustatud koostama raamatupidamise sise-eeskirja. Õigusaktide muutmisel ja loomisel lähtutakse ka Euroopa Liidu raamatupidamisdirektiivi eesmärkidest, et lihtsustada nõudeid väikeettevõtjate jaoks: vähendada halduskoormust, suurendada finantsaruannete selgust kui ka võrreldavust majandusüksuse puhul ning kaitsta kasutajate olulisi vajadusi, et säiliks vajalik arvestusteave.

Seadusest tulenevalt on väikeettevõtja Eestis registreeritud äriühing, kes ei ole mikroettevõtja ja mille näitajatest võib aruandeaasta bilansipäeval ületada vaid üks järgnev tingimus: varad kokku 4 000 000 eurot, müügitulu 8 000 000 eurot ja keskmine töötajate arv aruandeaasta jooksul 50 inimest. Juhul, kui äriühing ületab tingimusi kahel järjestikusel bilansipäeval, siis tuleb majandusaasta aruanne esitada kõrgema kategooria ehk keskmise suurusega ettevõtja nõudeid arvestades.

Vastavalt raamatupidamise seaduse § 15 lõikele 2¹ võivad väikeettevõtjad koostada täismahus raamatupidamise aastaaruande asemel lühendatud raamatupidamise aastaaruande, mis koosneb vähemalt kahest põhiaruandest – bilansist ja kasumiaruandest ning RTJ 15 „Lisades avalikustatav informatsioon“ punktis 59 sätestatud lisadest (RTJ 2, § 5).

Scroll to Top